Dark Light

Rok 2021 przyniósł podwyżkę energii. Czas pomyśleć o oszczędzaniu ! Dodaj komentarz do

To już niestety przesądzone od 1 stycznia ceny energii szybują w górę.

Cena energii dla gospodarstw domowych wzrośnie o ponad 10 procent, a dla małych firm cena podskoczy aż o 30 procent. Ceny wzrosną przede wszystkim ze względu na wprowadzenie ustawy mocowej oraz wzrost taryf sprzedażowych o ok. 3,5 proc. A niebawem dojdzie do tego taryfa dystrybucyjna, której prezes URE co prawda jeszcze nie zatwierdził.
Czym jest ta opłata mocowa ?
W skrócie opłata mocowa to przeniesienie na odbiorcę końcowego kosztów wynikający z dopłat do źródeł wytwórczych energii. Opłata ta wynika z przyjętej w 2017 roku ustawy o rynku mocy, tworzy ona mechanizm wynagradzania wytwórców energii za utrzymywanie dyspozycyjności.
W przypadku gospodarstw domowych opłata mocowa pojawi się jako stawka  miesięczna, która zależna będzie od rocznego zużycia energii elektrycznej. Poziom opłaty wyniesie:
  • dla gospodarstw o zużyciu poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł;
  • dla gospodarstw o  zużyciu od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł;
  • dla gospodarstw o zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł;
  • dla gospodarstw o zużyciu powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł.
Natomiast dla pozostałych grup odbiorców, opłata ta uzależniona będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby – w dni robocze od 7:00 do 21:00 – i wyniesie 0,0762 zł/kWh.
Ale to nie wszystko. Mamy jeszcze opłatę OZE. Co prawda przez ostatnie trzy lata, była ona zerowa. Teraz pojawi się jako wartość dodatnia i wyniesie 2,20 zł/MWh.

Czy da się ograniczyć nowe opłaty ?

Bez względu na to czy mówimy o gospodarstwie domowym czy o fimie w obu przypadkach wysokość opłaty mocowej uzależniona jest od wskazań licznika energii.
Receptą jest instalacja fotowoltaiczna. Klienci korzystający z własnej instalacji fotowoltaicznej mogą w znacznym stopniu lub nawet całkowicie ograniczyć pobór energii z sieci.
Moduły fotowoltaiczne przekształcają promienie słoneczne, w energie elektryczną, ta zasilić może urządzenia w twoim domu firmie. Dzięki temu można ograniczyć pobór energii z sieci, a tym samym zminimalizować wspomnianą opłatę mocową.
 
Aby jednak osiągnąć zamierzony efekt. Niezbędna jest dokładnie dobrana instalacja fotowoltaiczna do naszych potrzeb. Dlatego już dziś zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Możecie państwo zamówić bezpłatny audyt.  Zapoznać się z ofertą oraz sprawdzić co można zyskać i ile zaoszczędzić. Wystarczy wypełnić ten Formularz

 

Dodaj komentarz

SHOPPING CART

close
SilesiaPV