Dark Light

Folia Grzewcza HEAT-ON Dodaj komentarz do

Witam.

Dziś postaramy opowiedzieć trochę o foli grzewczej podczerwieni.
Do tej pory grzejniki kojarzyły nam się z dmuchawami przeróżnych kształtów, bądź grzejnikiem olejowym. W obu przypadkach źródłem ciepła jest grzałka.  Energia elektryczna, przepływa przez element grzewczy i podczas podczas reakcji egzotermicznej wydzielane jest ciepło, które oddawane jest do otoczenia.
dokładamy wentylator i jest grzejnik.
 
Jednak każdy kto używał, takiego grzejnika. Doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to urządzenie mało komfortowe. pomieszczenie nie nagrzewa się równomiernie. Bezpośredni nadmuch ciepłego powietrza jest mało przyjemny, występują obszary o wyraźnie niższej temperaturze, powietrze, które po nagrzaniu, unosi się do góry. Powoduje to znaczną jego rotację oraz spore zróżnicowanie temperatur na różnych wysokościach pomieszczenia, oprócz samego powietrza unosi się też kurz i roztocza, mogące być przyczyną przykrych i uciążliwych alergii. Do tego samo urządzenie może być źródłem nieprzyjemnego zapachu,.
O wiele lepszym i przyjemniejszym rozwiązaniem, jest  folia grzewcza.
Dyskretna bo ukryta pod panelami, lub nad podwieszanym sufitem. brak przewodów, nieprzyjemnego zapachu i przede wszystkim równomiernie rozłożona temperatura. brak miejsc w których jest nieprzyjemny chłód, bądź nadmiernie nagrzanych.

No dobra. Jak to działa i co to jest ?

Folia grzewcza na podczerwień to bardzo cienki promiennik występujący w różnych szerokościach i mocach grzewczych. Sprzedawana jest w formie elastycznych pasów, które zbudowane są zazwyczaj z folii PET
Budowa takiej folia jest bardzo prosta. Jak wcześniej wspomnieliśmy, jest to cienka elastyczna folia, na której nałożono paski miedziane. Paski te pełnią rolę przewodnika prądu.
Oprócz pasków miedzianych, nakłada się również grafit, który łączy się ze znajdującymi się na obrzeżach folii miedzianymi pasami. Dodatkowo w celu zabezpieczenia, przed ewentualnym iskrzeniem, połączenie to zabezpiecza srebrna pasta. W chwili gdy przez miedziane paski przepływa energia elektryczna na paskach grafitu generuje się ciepło w postaci długiego promieniowania podczerwonego. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu elementów grzejnych folia rozgrzewa się na całej powierzchni i tym samym równomiernie ogrzewa pomieszczenie.

 

Gdzie stosować ?

Folie grzewcze  ze względu na swoją budowę mają szerokie zastosowanie. Wykorzystać je można jako ogrzewanie podłogowe, ale także ogrzewanie ścienne czy sufitowe,  W przypadku ogrzewania podłogowego należy zastanowić się nad tym, jaką moc folii wybrać i jaki rodzaj podłogi zostanie położony. Pod panele drewniane zazwyczaj oferowane są folie o mocy 60W, pod panele laminowane moc zwiększa się do 80W.
Montaż folii jest bardzo prosty, w trakcie remontu pod panelami układa się wygłuszającą piankę, następnie folię grzewczą, którą przykrywa się zwykłą folią budowlaną. Układanie paneli w niczym się nie zmienia.

Folie grzewcze z powodzeniem możemy zamontować również pod wylewką od przedpokoju aż do salon. Na wylewce umieszcza się warstwę izolacyjną, a na niej maty grzewcze. Następnie można zastosować klej albo wylewkę samopoziomującą i ułożyć wierzchnią warstwę podłogi z płytek ceramicznych lub kamiennych.  Jednak układanie maty grzewczej bezpośrednio na wylewce albo pod wylewką jest błędem, Ponieważ w ten sposób zamiast ogrzewania przez promieniowanie, powstaje ogrzewanie akumulacyjne. Generuje wysokie zużycie energii elektrycznej i nieuzasadnione koszty, a na dodatek jest trudne do regulacji.
Z powodzeniem można zastosować folie grzewczą jako ogrzewanie sufitowe. Odpowiedniej długości pasy foli wystarczy zamocować między profilami na suficie. Teraz wystarczy zamontować płytę kartonowo gipsową

 

Zarządzanie temperaturą odbywa się przy pomocy wbudowanego termostatu. Zastosowanie wylewki daje możliwość użycia różnego rodzaju okładzin podłogowych klejonych do wylewki, a także tych pływających, na przykład płytek ceramicznych, okładziny kamiennej, drewna klejonego, podłogi warstwowej pływającej, paneli laminowanych, paneli winylowych, wykładziny dywanowej, wykładziny PCV czy posadzki żywicznej. Takie rozwiązanie daje znacznie więcej możliwości

Dobra ile to kosztuje ?

Przyjmijmy do obliczeń budynek o powierzchni 100m2, Zapotrzebowanie na ciepło obecnie budowanych domów to  80 kWh/m2/rok. Dla uzyskania komfortu cieplnego folię układamy na 80% powierzchni podłogi. Ułożenie folii jako podłogówki zwiększa komfort cieplny, obniżając roczne zapotrzebowanie o 20%
No to liczymy
(E = 100 m2*80kWh = 8000 kWh – 20% = 6400 kWh * 0,55 zł). Dom jednorodzinny zużyłby prądu za 3520 zł brutto rocznie. No dobra ale czy można jeszcze bardziej obniżyć koszta? Powyższy przykład  to obliczenia dla standardowego termostatu pokojowego

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych termoregulatorów w których możemy regulować nie tylko temperaturę ale możemy też wskazać w których dniach tygodnia i o których godzinach temperatura powinna być wyższa bądź niższa. To pozwala nam na obniżenie energii o kolejne 25% (E = 100m2*95kWh = 8000 kWh – 20% = 6400 kWh – 25% = 4800 kWh). Koszt ogrzewania budynku jednorodzinnego wyniesie 2640 zł/rok przy założeniu ceny 1 kWh na poziomie 0,55 gr brutto.
 
 
 
 

Dodaj komentarz

SHOPPING CART

close
SilesiaPV